Z ostatniej chwili

Budżet Obywatelski - nowa platforma

2020-08-07 11:32:38 informacje
img

W poniedziałek 10 sierpnia rozpocznie się nabór wniosków do VII edycji budżetu obywatelskiego. Z uwagi na trwającą pandemię cała procedura rozpocznie się później niż w poprzednich latach, a cały proces przebiegnie wyłącznie on-line - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Specjalnie w tym celu przygotowano nową platformę internetową, dzięki której składanie wniosków i głosowanie będą łatwiejsze.

- Budżet obywatelski zawsze był i jest w Częstochowie ważny, więc dostosowujemy procedury tak, by w tej szczególnej sytuacji epidemiologicznej nikt nie musiał rezygnować ze złożenia swojego pomysłu i głosowania – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk na spotkaniu z dziennikarzami, inaugurującym kolejną edycję BO.  – Wszystko będzie się odbywało w bezpieczny sposób.

Nowa platforma jest dostępna pod adresem www.konsultacje.czestochowa.pl

Można tam znaleźć wszystkie informacje o budżecie – zasady ogólne, podstawy prawne, podział środków na poszczególne dzielnice, instrukcję, jak zgłosić zadanie, jak zagłosować, szczegółowy harmonogram.

- Tegoroczne głosowanie będzie łatwiejsze niż w poprzednich latach, nie wymaga posiadania e-maila, co - jak się okazało - dla części osób było problemem. Wystarczą numer telefonu i PESEL – mówiła Agata Wierny z Referatu Dialogu i Praw Człowieka Wydziału Polityki Społecznej.

Wszystko będzie się odbywało w stu procentach elektronicznie. Jednak osoby o ograniczonej możliwości ruchowej potwierdzonej orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą mogły zagłosować za pomocą karty papierowej, po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby do Urzędu Miasta Częstochowy.

10 sierpnia rozpocznie się nabór wniosków do VII edycji budżetu obywatelskiego. Potrwa przez miesiąc.

W ciągu dotychczasowych 6 edycji zrealizowano w Częstochowie już ponad 500 różnych zadań w ramach budżetu obywatelskiego, kolejnych 100 jest realizowanych w tym roku. Łącznie na wszystkie zadania wydano prawie 50 milionów złotych.

Dzięki BO co roku możemy decydować, jak zmienia się nasze najbliższe otoczenie, jakie obiekty powstaną lub zostaną zmodernizowane, jakie wydarzenia się odbędą. 

Zadania inwestycyjne w ramach ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego, pomimo pandemii, realizowane są bez większych opóźnień. Natomiast inne, takie jak wszelkie szkolenia, warsztaty, festyny będą się odbywać w miarę możliwości jakie dają obecna sytuacja epidemiczna i obostrzenia.

W tym roku m.in. udało się już na Północy wymienić nawierzchnię przy ul. Kukuczki, zbudować chodnik – bezpieczne dojście z przystanku przy al. Wyzwolenia do ul. Herberta; stworzyć bezpieczniejszy przejazd rowerem pod Korytarzem Północnym i ustawić stację naprawy rowerów przy pętli tramwajowej; na Tysiącleciu - wyremontować chodniki przy ul. Worcella i postawić stojak rowerowy przy ul. Wodzickiego. Na Rakowie mamy już dwie stacje rowerów miejskich - na placu Orląt Lwowskich i obok stadionu RKS, a na Starym Mieście wyremontowany chodnik przy Miejskim Przedszkolu nr 17 oraz światła na przejściu dla pieszych przy ul. Krakowskiej 45. 

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0141 seconds.