Z ostatniej chwili

Czas promocji – uważaj na internetowych oszustów!

2022-11-25 10:53:52 informacje
img

Zbliża się czas różnego rodzaju promocji i wyprzedaży. To okres wzmożonej aktywności internetowej, jeśli chodzi o zakupy „online”. Portale aukcyjne, sklepy internetowe czy oferty w social mediach będą się prześcigać w jak najkorzystniejszych ofertach. Pamiętajmy, aby w tym czasie zachować zdrowy rozsądek, zadbać o swoje poufne dane i nie paść ofiarą cyberprzestępcy! – apeluje Policja.

Zbliża się dzień największych wyprzedaży w roku. To czas wzmożonej aktywności internetowej, kiedy będziemy szukali najatrakcyjniejszych ofert. Wtedy też i cyberprzestępcy zwiększają swoją aktywność, podejmując działania, których celem jest zdobycie naszych poufnych danych, a w konsekwencji wyłudzenie pieniędzy.

Pamiętajmy, aby w wirze promocyjnych zakupów nie stracić zdrowego rozsądku i nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa. Stosując się do kilku podstawowych zasad zamieszczonych poniżej, zwiększamy swoje bezpieczeństwo w internecie.

  • Wybierajmy platformy i sklepy, które cieszą się dobrymi opiniami klientów.
  • Szczególną uwagę zwracajmy na to, czy cena towaru nie wydaje się zbyt atrakcyjna – oszuści często kuszą kupujących bardzo niską ceną.
  • Pamiętajmy, że sklep internetowy jak każda inna firma, musi mieć numer telefonu stacjonarnego, adres i dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować online.
  • Sprawdzajmy datę uruchomienia sklepu internetowego (im dłużej  funkcjonuje, tym większą mamy pewność, że jest bezpieczny).
  • Dokonując płatności za zakupy, nie korzystajmy z linków otrzymanych od niepewnych, nieznanych platform.
  • Nikomu i nigdy nie udostępniajmy naszych haseł i loginów do bankowości internetowej.
  • Korzystając z portali aukcyjnych, za zakupy, jeśli to możliwe, wybierajmy opcję płatności za pobraniem.
  • Przejrzyjmy fora internetowe i zapoznajmy się z komentarzami innych klientów na temat tego sprzedawcy internetowego – wybierajmy sklepy, które cieszą się największą liczbą pozytywnych opinii.
  • Dokładnie sprawdzajmy wiadomości, jakie otrzymujemy w toku płatności mobilnych i czytajmy, na co wyrażamy zgodę, i jaki przelew potwierdzamy.

Page generated in 0.0173 seconds.