Z ostatniej chwili

Częstochowska „Ósemka” ze znakiem „Erasmusa+”

2023-01-09 11:11:32 informacje
img

Swój pierwszy projekt w ramach „Erasmus+” Szkoła Podstawowa nr 8 im. Haliny Poświatowskiej zamknęła w minionym roku. Kadra szkoły doskonaliła się w kilku unijnych krajach, a „Ósemka” jest teraz na wskroś „europejską” szkołą - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

„Erasmus+” to program Unii Europejskiej wspierający kształcenie, szkolenie, młodzież i sport. W latach 2021–2027 szczególnie silny akcent kładzie się w nim na włączenie społeczne, transformację ekologiczną i cyfrową oraz zachęcanie młodych do uczestniczenia w procedurach demokratycznych. Dobry czas na korzystanie z olbrzymich szans, jakie daje „Erasmus+”, jest właśnie teraz – obecny budżet programu szacuje się niemal na dwukrotność sumy, którą dysponował do roku 2020.  

Częstochowska SP nr 8 im. Haliny Poświatowskiej dzięki „Erasmusowi+” wzięła udział w projekcie skupiającym się na związkach między edukacją i sztuką, a przy tym pomagającym rozwijać nauczycielskie umiejętności m.in. co do kształcenia świadomości kulturalnej młodych ludzi i ich zdolności twórczych. Choć przedsięwzięcie ruszyło w okresie pierwszych ograniczeń związanych z pandemią, nie przeszkodziło to szkole w wywiązaniu się z terminów i załatwieniu rozlicznych formalności, których wymaga „Erasmus+”. Szkoła uporała się z nimi bez problemu, a kadra nauczycielska zyskała dzięki temu doświadczenie, które z całą pewnością pomoże w przyszłości. Zniknęły też różne obawy –  kadra SP nr 8 przekonała się, że hasło „Erasmus zmienia życie i otwiera umysły” jest czymś znacznie więcej niż promocyjnym  sloganem. Już w trakcie trwania tego pierwszego projektu szkoła z powodzeniem starała się o dofinansowanie do kolejnych – a to oznacza możliwość doskonalenia dla następnej grupy pedagogów.

Nauczycielki i nauczyciele wzięli udział przeróżnych kursach w Grecji, Hiszpanii czy na Cyprze - m.in. w kursie dramy, sztuki w terapii, pracy z gliną i mozaiką oraz innymi technikami, pracy metodą CLIL (ang. Content and Language Integrated Learning). Polega ona na tym, że treści szkolnych przedmiotów oraz elementy języka obcego są przekazywane jednocześnie. To podejście ma wiele zalet –  jest okazją do systematycznej pracy w grupie, uwzględnia różne typy inteligencji uczących się, nauka odbywa się poprzez różne kanały sensoryczne, a uczennice i uczniowie koncentrują się na pozyskiwaniu merytorycznych informacji, bazując na swoich umiejętnościach językowych. Dzięki CLIL młodzi ludzie mogą natknąć się np. na angielskie nazewnictwo w szkole niemal na każdym kroku – tak, jak dzieje się to w dzisiejszym świecie, z internetem zwłaszcza.

Projekt dał też pedagogom okazję skorzystania z typowego dla „Erasmusa+” job shadowing – polega ono na tym, że nauczyciele poznają funkcjonowanie i metody nauczania zagranicznych szkół poprzez uczestnictwo w ich zajęciach i bliską obserwację. Częstochowscy pedagodzy pojechali więc przyglądać się, jak wygląda praca w placówkach szkolnych we Włoszech i Chorwacji.

Dzięki projektowi w ramach „Erasmusa+” do życia szkoły na trwałe weszły nowe formy pracy – jak metoda CLIL, pracownia ceramiczna, szkolny teatr anglojęzyczny, wykorzystywanie różnych metod ekspresji artystycznej w pracy terapeutycznej i twórczej czy organizacja corocznego Tygodnia Kultury. Oferta programowa „Ósemki” jest teraz bogatsza; szkoła nawiązała też kontakt z placówkami partnerskimi we Włoszech i Chorwacji.

Szkoła Podstawowa nr 8 jest pierwszą w Częstochowie placówką na tym poziomie nauczania z Akredytacją Erasmusa+ KA 1. Więcej o tym, jak placówka skorzystała z tego, co oferuje „Erasmus+”, można przeczytać na jej stronie www. Jest tam m.in. pełna zdjęć i szczegółów prezentacja na ten temat.

 

Na zdjęciu: przyglądanie się lekcji we włoskiej szkole na Sycylii podczas jednego z wyjazdów

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0162 seconds.