Z ostatniej chwili

Lekcja anatomii - wystawa Magdaleny Barczyk-Kurus

2020-06-02 11:47:54 informacje
img

Wystawę cyklu obrazów Magdaleny Barczyk-Kurus „Lekcja anatomii” będzie można oglądać w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1) od dzisiaj, wtorku 2 czerwca do 3 lipca. 
Motywem przewodnim wystawy są obiekty architektury militarnej. Należą do nich przede wszystkim schrony wojskowe z okresu II wojny światowej. Przedstawione przez artystkę obiekty istnieją w rzeczywistości. Cykl  „Lekcja anatomii” stanowi wgląd w ich strukturę i ukazanie nieoczywistej budowy. Magdalena Barczyk-Kurus realizuje to również poprzez umieszczenie na obrazach ich rzutów poziomych.
– Proste, geometryczne, monumentalne sylwetki bunkrów niezwykle mnie intrygują i stwarzają idealne możliwości do studiowania światła w każdym aspekcie. Dla urozmaicenia kompozycji oraz uzmysłowienia widzowi ich ogromu stosuję plany rzutów poziomych. Kolorystyka oraz sposób komponowania sprawiają, że obrazy zyskują tajemniczego, dramatycznego wydźwięku, czym szokują, ale jednocześnie zapraszają do oglądania – tłumaczy Magdalena Barczyk-Kurus. – Na niektórych obrazach staram się również pokazywać, jaki był zasięg ognia prowadzonego ostrzału. To dodaje pikanterii i wprowadza wiele ciekawych efektów, czytelnych tak naprawdę jedynie dla wtajemniczonych.
Magdalena Barczyk-Kurus jest absolwentką Liceum Plastycznego im. Jacka Malczewskiego oraz Akademii im. Jana Długosza. Studiowała edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych oraz malarstwo – dyplom z wyróżnieniem zdobyła w pracowni prof. Wernera Lubosa. Od 2008 r. należy do artystów zrzeszonych na stronie internetowej ARTlock.pl. Od 2010 r. działa w Stowarzyszeniu Historycznym Reduta Częstochowa, którego jest współzałożycielką. Poza sztuką interesuje się historią i zabytkami Częstochowy, nad którymi prowadzi badania (opublikowała artykuł „Częstochowscy architekci dwudziestolecia międzywojennego” w „Roczniku Muzeum Częstochowskiego”).
Jest trzykrotną stypendystką Prezydenta Miasta Częstochowy (2004, 2011, 2013) oraz stypendystką Rektora Akademii im. Jana Długosza (2011), w IV Ogólnopolskim Konkursie im. Mariana Michalika na Obraz dla Młodych Malarzy zdobyła wyróżnienie honorowe (2010), jest laureatką IV Międzynarodowego Konkursu Artystycznego Pejzaż Współczesny (2018), organizowanego przez częstochowski okręg Związku Polskich Artystów Plastyków, podczas którego zajęła trzecie miejsce i zdobyła Nagrodę Dyrektora Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw zbiorowych i pokonkursowych oraz kilkunastu  indywidualnych.

Page generated in 0.0174 seconds.