Z ostatniej chwili

Najchętniej szczepimy się w Galerii Jurajskiej

2021-08-26 14:47:42 informacje
img

W Częstochowie działa obecnie 48 punktów szczepień. Jak się okazuje, średnio połowa osób szczepionych każdego dnia w mieście przyjmuje swój preparat w Galerii Jurajskiej. Według oficjalnych danych w pełni zaszczepionych jest w mieście obecnie 52,3% mieszkanek i mieszkańców - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Jak podaje Galeria Jurajska, punkt działający w tym centrum handlowym stał się liderem szczepień w mieście i jednym z najczęściej odwiedzanych punktów w całym woj. śląskim.
Ze statystyk Galerii wynika, że w nieco ponad miesiąc od otwarcia punktu zaszczepiło się w nim już ponad 4,5 tysiąca osób. Każdego dnia jedną z czterech szczepionek (do wyboru) przyjmuje tutaj od 100 do 220 osób, nie tylko mieszkańców miasta. Biorąc pod uwagę dane z całego województwa śląskiego, każdego dnia wykonuje się tutaj od 3% do 10% wszystkich szczepień w regionie (szczególnie dobra frekwencja jest w soboty).
Na pewno popularność punktu jest związana z jego lokalizacją oraz faktem, że wszelkie procedury związane ze szczepieniem są tu maksymalnie uproszczone. Zainteresowani nie muszą się wcześniej rejestrować ani umawiać. Wystarczy przyjść do punktu z dokumentem tożsamości i wypełnić obowiązkowy formularz. Na miejscu dostępne są wszystkie preparaty – w tym dwudawkowe: Pfizer, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkowy Johnson&Johnson. Największą popularnością cieszą się obecnie preparaty dwudawkowe – to ok. 3/4 wykonanych szczepień. Punkt szczepi również młodzież powyżej 12. r.ż. W przypadku osób pomiędzy 12. a 16. r.ż. konieczne jest wcześniejsze umówienie wizyty. Punkt zlokalizowany jest na II piętrze Galerii.
W Częstochowie dostępnych jest 48 punktów szczepień, głównie w przychodniach i aptekach. Ich pełną listę można sprawdzić pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/
26 sierpnia było w Częstochowie 113.818 mieszkańców w pełni zaszczepionych, co stanowi 52,3% liczby mieszkanek i mieszkańców liczonych według danych GUS. Stawia to Częstochowę za kilkoma większymi miastami województwa śląskiego – m.in. Katowicami (57,6%), Sosnowcem (55,5%), Dąbrową Górniczą (54,2%) czy Gliwicami (53,6%), nie wspominając o liderach ogólnopolskiego rankingu – Podkowie Leśnej (66,3%), Warszawie (65,2%) czy Poznaniu (64,4%).
Wśród wszystkich gmin w Polsce – pod względem poziomu zaszczepienia przeciwko Covid-19 – Częstochowa zajmuje aktualnie 186. miejsce na 2477 jednostek samorządu. Nieco gorzej wypadamy w zestawieniu miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców, gdzie zajmujemy 23 miejsce na 37 miast.
Łączna liczba dotychczas zakażonych Covid-19 w mieście od początku pandemii to 16,7 tys. osób. Liczba częstochowianek i częstochowian, których zgony związane były z epidemią koronawirusa, to 532. Na szczęście w ostatnim czasie nie zanotowano nowych przypadków śmiertelnych.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0162 seconds.