Z ostatniej chwili

Promenada Śródmiejska z nagrodą od ekspertów

2021-10-25 11:56:41 informacje
img

Zakończona w ubiegłym roku miejska inwestycja została doceniona przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów w ramach ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku” – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Nagroda jest formą docenienia pracy i zaangażowania Gminy Miasta Częstochowy w przygotowanie i realizację budowy Promenady Śródmiejskiej, ocenionej jako „znaczący wkład w rozwój miasta”. W przekazanym właśnie miastu uzasadnieniu – podpisanym przez dyrektora Instytutu Badawczego Dróg i Mostów dra inż. Mariusza Urbańskiego – czytamy także m.in.: „Przy projektowaniu wzięto pod uwagę potrzeby osób w każdym wieku, w tym także osób z niepełnosprawnościami. Zostały wydzielone strefy o odrębnych funkcjach – wypoczynku czynnego, cichego oraz integracji społecznej. Tym samym mieszkańcy zyskali nieszablonowe miejsce wypoczynku i rekreacji w centrum miasta”.
Ogólnopolski Konkurs Budowlany „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” służy wyłonieniu i nagrodzeniu wyróżniających się szczególnymi walorami przedsięwzięć budowlanych ukończonych w danym roku. Mogą brać w nim udział jedynie nowo wybudowane obiekty. Konkurs ma też propagować i wspierać ratowanie budowli stanowiących dziedzictwo narodowe, a także promować modernizację, przebudowę czy rozbudowę obiektów dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych. Organizatorem jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. Obok jego przedstawicieli w skład jury wchodzą reprezentanci ministerstw, centralnych instytucji, uczelni i jednostek naukowych (takich jak m.in. Instytut Badawczy Dróg i Mostów, który przyznał Częstochowie nagrodę), a prace jurorów wspomagają inspektorzy nadzoru budowlanego. Gala wręczania nagród odbywa się w Warszawie. 

Zarówno budowa Promenady Śródmiejskiej, jak i rewitalizacja częstochowskiego Starego Rynku z pawilonem wystawowym w miejsce Starego Ratusza znalazły się też – obok innych świetnych, pomysłowych przedsięwzięć budowlanych z całego kraju – w finale tegorocznego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. 

Promenada Śródmiejska powstała na poprzemysłowym terenie dawnego „Węglobloku”. Zagospodarowano ponad 13 tys. m kw. – przewidziano miejsca do rekreacji dla osób starszych i młodszych, stawiających na aktywny wypoczynek, a także dzieci. Pamiętano o dostępności traktu dla osób z niepełnosprawnościami. Promenada jest zatem jedną z ważniejszych inwestycji wpisujących się w cele programu „Kierunek Przyjazna Częstochowa”. Głównym elementem kompozycji jest bulwar łączący dwa place – wejściowy (z pergolą) i centralny (z placem rekreacji). Plac centralny oddziela od otoczenia „zielona” skarpa. W obrębie Promenady wydzielono też trawiastą „plażę miejską” z leżakami. Postawiono na maksymalne wykorzystanie istniejącej zieleni, a jednocześnie posadzono 44 nowe drzewa oraz 1600 krzewów. 

Inwestycję – wartą 6,4 mln zł – odebrano pod koniec listopada 2020 r. Promenada jest otwarta na modyfikacje i wzbogacanie jej kolejnymi elementami. Wczesną jesienią tego roku, dzięki miejskiemu Budżetowi Obywatelskiemu, przybył jej plac zabaw i rekreacji – m.in. z trampoliną i stołem do gry w pingponga. Od czasu zakończenia budowy pojawiły się tam również nowe drzewa sadzone np. przez piłkarzy Rakowa.

Promenada nosi imię Olgi Aleksandry Sipowicz „Kory” – nieżyjącej już wokalistki grupy Maanam i artystki solowej. Decyzję o wyborze tej patronki podjęła pod koniec czerwca Rada Miasta Częstochowy. 

Fot.  Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0158 seconds.