Z ostatniej chwili

Spotkanie z Tomaszem Stawiszyńskim

2022-05-27 11:39:17 informacje
img

Lepszego popularyzatora filozofii nie ma, więc jego wizyty w Częstochowie nie wolno przegapić. Z Tomaszem Stawiszyńskim – eseistą, autorem podcastów, radiowcem – spotkamy się w Ośrodku Promocji Kultury dziś, w piątek 27 maja wieczorem – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Tomasz Stawiszyński jest absolwentem filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Miał okazję brać udział w wykładach i zajęciach prowadzonych m.in. przez takie profesorskie autorytety jak Bohdan Chwedeńczuk, Marek Siemek czy Zofia Rosińska. W swoim CV ma doświadczenia związane z prasą papierową, telewizją i radiem. Był redaktorem działu kultury w „Dzienniku” ,  szefem działu krajowego oraz działu publicystyki w „Newsweeku”. W „Przekroju” ukazywały się jego rozmowy z tuzami światowej humanistyki – takimi jak Noam Chomsky, Steven Pinker czy Eva Illouz. W TVP Kultura prowadził debaty wokół  istotnych zagadnień współczesności w „Studiu Alternatywnym”; był także współprowadzącym program „Czytelnia” w tej samej stacji. 

Bardzo wiele osób łączy jego postać przede wszystkim z falami eteru –  w Polskim Radiu RDC prowadził autorskie, kilkugodzinne pasmo „Niedziela Filozofów, czyli Potyczki z Życiem”. Potem przeniósł się do TOK FM, w którym stworzył cykl mówionych felietonów „Kwadrans Filozofa” , potem też m.in. autorską „Godzinę Filozofów”; okazjonalnie prowadził też inne programy.  Wspólnie z żoną – filozofką i psychoterapeutką Cvetą Dimitrovą  – prowadzi, także pod egidą radia TOK FM, podcast „Nasze wewnętrzne konflikty”. Jego ostatnim jak dotąd przedsięwzięciem z obszaru mediów – choć przekraczającym już sto odcinków – jest własny podcast „Skądinąd”, dostępny na stronie internetowej autora oraz w serwisach streamingowych. 

Dla wielu Tomasz Stawiszyński jest najwybitniejszym obecnie popularyzatorem refleksji filozoficznej w Polsce. Szczególnie interesuje go pogranicze filozofii i psychologii, zjawiska takie jak natura choroby psychicznej, szaleństwa, depresji, rozprzestrzenianie się teorii spiskowych, popularność rozmaitych „recept na szczęście” w formie pop-psychologicznych poradników, czy kult ciała i fitness. Siedząc ze swoimi gośćmi przed mikrofonem potrafi rozmawiać jednak niemalże o wszystkim, co dotyczy współczesnego społeczeństwa – przygląda się mu w towarzystwie uznanych filozofów, socjologów, historyków, kulturoznawców, ale i reprezentantów nauk ścisłych – fizyków czy neurobiologów. 

Jest autorem tekstów publicystycznych oraz książek. Wydał „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii”, „Co robić przed końcem świata” oraz „Ucieczkę od bezradności”. Jego ostatnim pisanym dziełem jest książka przybliżająca myślenie filozoficzne… dzieciom, zatytułowana „Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii”. I właśnie głównie o tych jego trzech ostatnich książkach będzie się toczyć rozmowa w Ośrodku Promocji Kultury – poprowadzi ją Adam Florczyk z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM, współorganizator festiwalu „Czytaj!”.  

Wstęp na spotkanie z Tomaszem Stawiszyńskim 27 maja, o godz. 19.00, w OPK „Gaude Mater” przy ul. Dąbrowskiego 1 jest bezpłatny. Ośrodek ma jednak pewną, ograniczoną pojemność, dlatego na spotkanie lepiej się nie spóźnić… 

Na zdjęciu u góry: Tomasz Stawiszyński (fot. z prywatnego archiwum autora udostępniona przez OPK „Gaude Mater”)

Page generated in 0.0175 seconds.