Z ostatniej chwili

Syreny zawyją w rocznicę powstania

2020-07-29 21:36:23 informacje
img

W sobotę 1 sierpnia o godz. 17.00 w całym kraju, również w Częstochowie, odbędą się uroczystości upamiętniające 76. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. W tym roku - z uwagi na stan epidemii - w znacznie skromniejszej formie - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Krótka uroczystość rozpocznie się o godz. 17.00 (zbiórka 16.50) w al. Henryka Sienkiewicza, gdzie przedstawiciele władz miasta złożą kwiaty i zapalą znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Przy okazji upamiętnienia godziny „W” i momentu wybuchu powstania 1 sierpnia o godz. 17.00 zostanie przeprowadzony krajowy test sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności. W hołdzie powstańczej Warszawie i w ramach treningu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty, oznaczający odwołanie alarmu.
Po upadku powstania warszawskiego, 5 października 1944 r. siedziba kwatery Komendy Głównej Armii Krajowej została przeniesiona do Częstochowy i mieściła się przy ul. 7 Kamienic do 19 stycznia 1945 roku. Tego dnia ostatni komendant AK, gen. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”, wydał rozkaz zwalniający żołnierzy armii podziemnej ze złożonej przysięgi wojskowej. Konspiracyjny lokal ostatniego dowódcy AK w Częstochowie upamiętnia tablica wisząca przy ul. 7 Kamienic 21.
Ilustrujące tekst zdjęcie pochodzi z uroczystości z 2019 roku
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0139 seconds.