Z ostatniej chwili

Uwaga, oszustwo! Poczta nie pobiera opłat za dezynfekcję przesyłki

2020-04-27 13:55:04 informacje
img

Pojawiła się nowa metoda oszustwa. Oszuści SMS-em wysyłają do ludzi informację o treści: „Twoja przesyłka została skierowana do obowiązkowej dezynfekcji. Prosimy o podjęcie natychmiastowych kroków na https://pocztapolska…”. Nie dajmy się nabrać, nie wchodźmy na przesłane w wiadomościach linki i nie podawajmy wrażliwych danych logowania do swojego banku - apeluje Policja.
Oszuści ciągle modyfikują metody działań, szukając kolejnych pomysłów i sposobów, by okraść swoje ofiary. Ostatnio w województwie śląskim przestępcy wypróbowywali nową metodę. Wysyłali do ludzi wiadomość tekstową o treści: „Twoja przesyłka została skierowana do obowiązkowej dezynfekcji”. W treści wiadomości sms zawarta była również informacja o konieczności opłaty za dezynfekcję przesyłki. Żeby dokonać tej opłaty, należało skorzystać z załączonego linku z wiadomością.
To kolejna próba oszustwa i kradzieży zgromadzonych na kontach bankowych oszczędności. Cyberprzestępcy wysyłają pod losowe numery telefonów wiadomości SMS, w których podszywają się m.in. pod pocztę, ale zdarzają się przypadki, że „udają” inne firmy czy instytucje cieszące się zaufaniem (np. pracowników sektora energii, telefonii komórkowej). Poczta Polska nie wysyła SMS-ów o konieczności dokonania dodatkowej płatności z tytułu dezynfekcji w celu otrzymania przesyłki. Otrzymane SMS-em lub e-mailami informacje o zmianie cennika i konieczności dopłaty niewielkiej sumy często usypiają czujność odbiorcy, który loguje się za pośrednictwem zamieszczonego w wiadomości fałszywego linku do strony wyłudzającej dane, pozwalające okraść konto.
W tym szczególnym czasie pandemii, kiedy wielu z nas korzysta z usług dotyczących zakupów internetowych, Policja apeluje o szczególną ostrożność w trakcie płatności. Przestępcy usiłują na różne sposoby uzyskać od pokrzywdzonych dane dotyczące logowania (czy to do banków, czy też na portale społecznościowe itp.).
Policja apeluje też o szczególną ostrożność oraz aby o takich próbach oszustw informować także osoby starsze. Pamiętaj! Nie klikaj w linki do płatności i nie ściągaj żadnych załączników, jeśli nie jesteś pewien ich źródła!
Fot. Materiały Policji

 

Page generated in 0.0123 seconds.