Z ostatniej chwili

W mieście już tylko kilkoro chorych

2020-05-27 13:34:19 informacje
img

Według stanu na 26 maja na koronawirusa choruje już tylko 7 mieszkanek lub mieszkańców  Częstochowy. Od dłuższego czasu nie notuje się nowych ognisk zakażeń. Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności Spraw Obronnych Urzędu Miasta zaopatruje obecnie w środki ochrony szkoły - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  
Od początku epidemii do wtorku (26 maja) stwierdzono zachorowanie na koronawirusa łącznie u 80 osób mieszkających w Częstochowie. 66 już wyzdrowiało, 7 jest jeszcze chorych (w tym dwie osoby w szpitalu, 5 w izolacji domowej). Tylko 6 osób przebywa jeszcze w kwarantannie domowej (mowa o kwarantannie na podstawie deczyji Sanepidu), a 19 jest w nadzorze epidemiologicznym. Zmarło 7 osób.
Obecna sytuacja – jak na stan epidemii - jest więc w Częstochowie dobra i jeżeli nie będzie nowych przypadków lub stwierdzonych nowych kontaktów z zakażonymi, wkrótce w mieście nie powinno być osób chorych czy poddawanych kwarantannie po kontakcie z zakażonymi. W opanowaniu sytuacji pomogło wynajęcie przez miasto od połowy kwietnia ambulansu przeprowadzającego wymazy u osób w kwarantannie domowej (na podstawie list Sanepidu pobrał on dotychczas ponad 300 próbek), a także odpowiedzialne zachowanie częstochowianek i częstochowian.
Oczywiście nadal ważne jest zachowanie ostrożności, także poprzez używanie środków osobistej ochrony. Zwłaszcza w miejscach, gdzie – po okresie przerwy – „odmrażane” jest funkcjonowanie kolejnych obszarów życia społecznego. Dotyczy to m.in. placówek publicznych, w tym szkół, które od poniedziałku mogą już sprawować opiekę nad dziećmi z klas I-III i organizować bezpośrednie konsultacje dla uczniów klas ósmych.     
Dlatego obecnie „pakiety startowe” środków ochrony, po przedszkolach i żłobkach, otrzymały także częstochowskie szkoły publiczne i niepubliczne. Miasto przekazało im m.in. partie rękawiczek i maseczek, wojewoda zapewnił natomiast (ale tylko szkołom ruszającym z opieką nad uczniami w klasach I-III) po 50 litrów płynu dezynfekcyjnego i po 100 maseczek jednorazowych. Wcześniej dostarczył też miastu do dystrybucji - w przedszkolach i żłobkach - po 40 litrów płynu dezynfekcyjnego.
Miasto w sumie przekazało lub jeszcze przekaże w ramach obecnej akcji (najpierw żłobkom, przedszkolom, a obecnie szkołom, także niepublicznym oraz - dodatkowo - przychodniom lekarskim) łącznie blisko 50 tys. rękawiczek, 11 tys. maseczek, ok. 420 litrów płynu dezynfekującego do rąk, ponad 400 przyłbic i 114 termometrów. Wojewoda zapewnił także przychodniom (czyli niepublicznym zakładom opieki zdrowotnej) po 20 litrów płynu dezynfekcyjnego.   
Wszystkie funkcjonujące lub otwierające się szerzej placówki działają oczywiście w reżimie sanitarnym zgodnym z wytycznymi Sanepidu.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.013 seconds.