Z ostatniej chwili

„Sienkiewicz” konkursowo ogarnia ubezpieczenia

2023-03-10 11:39:07 informacje
img

„Sienkiewicz” konkursowo ogarnia ubezpieczenia. I to jak żadne inne liceum w województwie – dziewczyny z IV LO pokonały bowiem ekipy z innych śląskich szkół w konkursie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

7 marca w chorzowskim Oddziale ZUS odbył się wojewódzki etap Olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Zwyciężyła kobieca ekipa z IV Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie: Zuzanna Rydzowska, Natalia Misiewicz i Zuzanna Gmyrek – pokonując 21 zespołów. 

W konkursie liczyła się nie tylko wiedza, ale i szybkość w udzielaniu odpowiedzi. Do rozwiązania w ciągu maksymalnie pół godziny był test 25 pytań wielokrotnego wyboru. Zwyciężczynie z „Sienkiewicza” bezbłędnie odpowiedziały na nie w 10 minut i 45 sekund. Kolejne drużyny (z Bytomia i Żywca) zrobiły to nieco szybciej, ale miały po jednej błędnej odpowiedzi. Rywalizacja była więc zażarta, a o miejscu na podium decydowały chwile… 

Swoje podopieczne chwali nauczyciel IV LO Przemysław Kluska. Tłumacząc ich sukces, mówi m.in.: – Ważna jest nie tylko praca nad materiałem, ale sama postawa uczennic, muszą chcieć się uczyć i mają zdolności przyswajania wiedzy. Niewątpliwe przydatne jest też doświadczenie, czyli udział w poprzednich konkursach. To pozwala na mobilizację i opanowanie, bo już wiedzą, jak wygląda olimpiada, czego się spodziewać na teście, jak ważne jest właściwe odczytanie pytania, bo czasem jedno słowo, jakiś niuans może zaważyć na odpowiedzi.  

Do udziału w rywalizacji zgłosiło się  blisko 4 tys. młodych ludzi z prawie 140 szkół ponadpodstawowych z całego województwa śląskiego. W etapie szkolnym wyłoniono trzyosobowe zespoły z danej szkoły. Te z największą liczbą punktów dostały się do drugiego, wojewódzkiego etapu. Przygotowania do konkursu rozpoczynają się jesienią, kiedy młodzież bierze udział w projekcie „Lekcje z ZUS” – poznaje historię instytucji, ubezpieczeń społecznych, dowiaduje się, czym jest solidaryzm społeczny, uczy się o poszczególnych świadczeniach, jakie dzięki ubezpieczeniom przysługują w sytuacji przeróżnych zdarzeń losowych. Olimpiada ZUS jest zwieńczeniem tych lekcji i sprawdzianem zdobytej wiedzy. 

Wydaje się, że tego rodzaju konkurs ma więcej niż jeden walor. Po pierwsze –  młodzież łamie stereotyp, według którego tematyka ubezpieczeń społecznych uchodzi za hermetyczną wiedzę, zarezerwowaną tylko dla specjalistów. Po drugie – młodzi ze znajomością systemu ubezpieczeń nie będą z bezrefleksyjną swobodą wypowiadać upraszczających opinii na jego temat. Po trzecie – mając niezłą wiedzę o ubezpieczeniach społecznych w tak młodym wieku, dzisiejsi młodzi, już jako dojrzali uczestnicy i uczestniczki debaty publicznej, będą pewnie chętniej reformować istniejące, sprawdzone systemy w duchu sprawiedliwości społecznej, solidarności i humanizmu niż głosić pseudorecepty w stylu „zlikwidować ZUS”, jak zbyt często mają w zwyczaju czynić choćby ich rodzice… W kontekście absurdalnych nierówności majątkowych, starzenia się populacji, powszechności chorób cywilizacyjnych, ogromnej liczby ludzi zarobkujących przez lata na podstawie umów cywilno-prawnych oraz szeregu innych niepokojących procesów, bardzo potrzeba ludzi dobrze rozumiejących wartość ubezpieczeń społecznych, domagających się kształtowania tych kwestii na korzyść jak najszerszych grup Polek i Polaków.   

Teraz przed zwyciężczyniami z IV LO kolejny miesiąc nauki, bo już w kwietniu – ogólnopolski finał w Warszawie.

Fot. BIuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0159 seconds.