Z ostatniej chwili

Oszustwa związane z fałszywymi inwestycjami

2022-12-30 12:44:49 informacje
img

Mimo wielu akcji i kampanii informacyjnych związanych z przeciwdziałaniem zjawisku fałszywych inwestycji, nadal dochodzi do przypadków, w których wiele osób, ulegając propozycji szybkiego i opłacalnego zysku finansowego, zostaje oszukanych i traci oszczędności zgromadzone na kontach bankowych. Policja prezentuje schemat działania przestępców oraz porady, jak się zachować, jeśli doszło do przekazania danych do logowania do bankowości internetowej.
Fałszywe inwestycje to obecnie jedne z częściej występujących ataków, które wymierzone są w osoby korzystające z usług oferowanych na rynku finansowym. Przestępstwo polega na nakłonieniu ofiary za pomocą technik manipulacji do inwestycji, która w rzeczywistości jest fałszywa.
Oszustwo to swój przestępczy początek bierze od stworzenia przez przestępców fałszywej strony internetowej do inwestowania pieniędzy i jej reklamy w internecie. Strony takie mają przyciągnąć uwagę użytkowników, ponieważ oprawa graficzna bardzo często wygląda profesjonalnie.
Bardzo częstym zabiegiem mającym uwiarygodnić oszustów i ich intencje, jest wykorzystanie wizerunku znanych osób ze świata polityki, biznesu czy sportu lub bezprawne użycie nazw znanych firm. Gwarancja bardzo wysokich zysków bez ryzyka utraty środków finansowych przy minimalnym nakładzie pracy i zaangażowaniu dla wielu wydaje się być idealną okazją do zarobienia dodatkowych pieniędzy.
W licznych przypadkach z osobami, które odpowiedziały na znalezioną w sieci reklamę i wysłały swoje poufne dane w formularzu kontaktowym, kontaktuje się konsultant, który może określać się także jako doradca finansowy. Oferuje pomoc w bezproblemowym przejściu całego procesu inwestycji.
Oszuści brzmią wiarygodnie, mają wiedzę i umiejętności, które mogą uśpić czujność ofiary, np.: operują liczbami i prognozami zysków. Różnymi technikami manipulacyjnymi próbują namówić rozmówcę na zainstalowanie na komputerze odpowiednich programów, które rzekomo ułatwią wzajemną komunikację z doradcą podczas inwestowania.
W rzeczywistości są to programy, które umożliwiają przestępcy zdalne korzystanie z Twojego komputera, w tym podgląd do logowania do bankowości internetowej. Oszuści poznają wtedy nasze loginy i hasła.
Ofiary orientują się, że zostały oszukane w momencie kiedy chcą wypłacić rzekome zyski. Niejednokrotnie otrzymują wtedy polecenia o konieczności dalszych wpłat.
Jeżeli doszło do utraty środków finansowych, należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim bankiem i zablokować dostęp do konta oraz zmienić hasło dostępowe. Należy także udać się do najbliższej jednostki Policji i zgłosić taki fakt.
Pamiętajmy, internetowa oferta szybkiego i dużego zysku zawsze powinna wzbudzać naszą czujność, gdyż może to być próba oszustwa!
Fot Materiały Policji

Page generated in 0.0206 seconds.